Ofis dekorasyonu herhangi bir ev dekorasyonuna göre daha zordur. Eviniz ofisinizden daha büyük olsa da her odanın bir işlevi ve o odaya uygun belli başlı mobilyaları vardır. Sizin yapmanız gereken tek şey ise zevkinizi yansıtan bir dekorasyon stiline karar vererek, bu stile göre eşya ve aksesuar seçmektir.

Sadece piyasada var olan eşya çeşitliliği nedeniyle karar vermekte zorlanabilirsiniz. Ofis dekorasyonun da birtakım kendine has eşyaları vardır elbette. Ancak detayları belirlemek kafa karıştırıcı olabilir. Örneğin kendinize ait bir iş yeriniz olduğunu farz edelim.

Kaç adet masa gerekiyor? Toplantı odası olacak mı? Bekleme odası nerede olmalı? Tüm bu soruların ve daha fazlasının cevabı için öncelikle bir iç mimarla çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Zira bir iç mimar, sizin ilk anda düşünemeyeceğiniz pek çok şeyi büyük profesyonellikle kolayca halledebilir.

Eğer ofisinizi kendiniz tasarlayacaksanız da bu konuda mevcut örnekleri incelemeniz faydalı olabilir. Çünkü ofis dekorasyonu sadece masa ve sandalyeden ibaret değil.

Gerekli mobilyaların ne olduğunu bilseniz dahi dikkat etmeniz gereken pek çok şey var. Örneğin yönetici odası ofisin diğer bölümlerine göre daha gösterişli olmalı, fakat abartıya kaçmamalıdır.

Bunun dışında çalışanların iş verimini arttırarak konforlu bir alan dizayn edilmelidir. Müşteriler açısından ise iş yeriniz için olumlu düşünmelerini sağlayacak ve onların güvenini kazanabileceğiniz bir ofis tasarımı çok önemlidir. Kısacası ofis tasarımı yalnızca belli başlı malzemelerin satın alınması dışında pek çok incelik barındırıyor.

Uzmanlar çalışma alanlarında taze bitkilerin bulunmasını tavsiye ediyor. Çünkü araştırmalar, çalışma ortamında bitki bulunmasının konsantrasyon ve hafıza bakımından olumlu etkileri olduğunu gösteriyor. Doğal bitkiler görsel açıdan da ofisinizi olduğundan daha şık hale getirir. Üstelik iç mekan bitkilerinin bakımı hiç de zor değil.

Ofisinizde kullanacağınız iç mekan bitkisine karar verdikten sonra çeşitli aksesuarlarla mekana daha iç açıcı bir hava katabilirsiniz.